Не сме се уморили достатъчно, за да заспим? Уморили сме се твърде много, за да заспим? Твърде е топло, за да заспим? Или пък е твърде студено? Твърде светло? Твърде тъмно? Твърде… Нещо си?
Несъмнено, понякога безсънието наистина се дължи на външни фактори. Но когато говорим за дългосрочни или повтавящи се изменения в количеството и качеството на съня, най-често става въпрос за вътрешен проблем.
Лошата новина? Хроничното недоспиване действа на мозъка по същия начин, по който приемът на прекалено много алкохол. Рекациите се забавят, чувството за ориентация се притъпява, възможността за адекватен анализ и реакция на събитията рязко спада.
Добрата новина? Има много природни продукти с доказани свойства за релаксация и подобряване на съня, включително традиционни български храни и билки.
Какъв е физическият механизъм на безсънието? Как можем да си помогнем, с какви продукти, и по какъв начин действат те? Разказваме малко по-подробно в следващите редове.
Коя жлеза е отговорна за безсънието?
Да посочим само една-единствена жлеза би било неправилно.
Различните фактори, които ни причиняват безсъние, са свързани с различни хормони, които пък се произвеждат от различните жлези.
- Епифизата произвежда хормона мелатонин, който има ключова роля при регулирането на режима на съня.
- Надбъбречните жлези произвеждат адреналин. Ако сме стресирани, изплашени или изнервени в очакване на важно събитие, то тогава този хормон се задейства и ни държи будни и “нащрек” през цялата нощ.
- Щитовидната жлеза е най-голямата жлеза в човешкия организъм. Като такава, тя играе ключова роля при енергийния баланс, метаболизма, топлопродуĸцията, кислородната консумация, поддържането на костите и много други. Проблем с щитовидната жлеза се констатира тогава, когато тя произвежда твърде много или твърде малко хормони.
Често при възрастните се наблюдава т. нар. повишена функция на щитовидната жлеза (хиперфункция), като едни от основните симптоми за това са именно безсъние, нервност, отслабване или прекомерно потене.
Редовни прегледи и изследвания на хормоналния фон в организма могат да констатират потенциален проблем, който причинява безсъние. Ето защо, при тежки и хронични смущения в съня, това е също толкова смислено, колкото да посетите психолог.
И все пак – ако в момента страдате от безсъние и търсите природен начин да помогнете на тялото и ума да се отпуснат, имаме няколко идеи.
Храни срещу умствена преумора и безсъние
Как да се справим с безсънието без лекарства? Просто трябва да се огледаме наоколо. Природата ни предлага изключително много и разнообразни ресурси, които могат да подобрят както здравето ни, така и съня.
Когато се питаме какво да взимаме при безсъние, народната медицина определени има какво да предложи. Нещо повече – оказва се, че народната медицина и съвременната нутриционистика изобщо не си противоречат, а дори обратното.
Храните, които можете да приемате за по-добър сън, включват:
- Храни, богати на протеин. Едно изследване на ролята на диетата за качеството на съня доказва, че консумацията на умерени количества протеини преди лягане е свързана с по-добро качество на съня, включително по-редки събуждания през нощта. Желателно е да се използва растителен протеин, тъй като месото е трудно за храносмилане и може да предизвика точно обратен ефект.
- Храни, богати на витамин В6. Именно този витамин е особено важен за произвеждането на серотонин и мелатонин в тялото, а такива храни с растителен произход са сладък картоф, овес, пшеничен зародиш, нахут, кестени и спанак.
- Храни, богати на калций. Калцият взаимодейства с някои аминокиселини, за да стимулира допълнително производството на мелатонин в тялото. Ето защо, за по-добър сън, към диетата си можете да добавите както млечни продукти, така и растителени алтернативи – сусам, бадеми, зеленолистни зеленчуци, амарант или обикновен бял боб.
- Храни, богати на магнезий. Магнезият доказано намалява симптомите на инсомния, подпомагайки по-бързото заспиване и по-пълноценния сън. Можете да го откриете в бобовите растения, семената от лен и тиква, елда, ове, ечемик или коприва.
- Храни, богати на триптофан – аминокиселина, която спомага за образуване на серотонин и мелатонин в мозъка. Съдържа се например в орехите, морските дарове, яйцата, соята.
Някои плодове и зеленчуци, богати на естествен мелатонин са също така череши, домати, портокали, киви, ябълки и банани.
Като комбинация на повечето от гореизброените храни, можете да добавите към диетата си и една супена лъжица Oracle – суперхрана за добър сън и правилна мозъчна функция.
Билки срещу стрес и безсъние
Билколечението е основен инструмент в грижата за здравето на нашите предци, а сънят не прави изключение. Някои от най-полезните билки за здрав сън, които можете да използвате, включват:
Лавандула
Една от най-популярните билки за сън, която се използва при стрес и тревожност. Съществуват най-различни проучвания, подкрепящи тезата за ефективността и безопасността на това растение.
Лавандулата изключително бързо успява да премахне всякакво напрежение от тялото и ума, затова често се добавя в гореща вана преди лягане.
Лайка
Лайката може да се открие лесно в билковите запаси на всеки един дом.
Тя е сред най-безопасните и естествени средства, които можем да намерим в борбата с нарушенията в съня. Действа успокояващо на нервната система и моментално облекчава напрежението от деня.
Освен това, лайката е и много силен антиоксидант. Редовната ѝ консумация под формата на топла запарка е добър навик, който можете да изградите, за да бъдете здрави, отпуснати и пълноценни.
Валериана (лечебна дилянка)
Освен при епизоди на безсъние, екстрактът от валериана има благоприятен ефект и при някои леки форми на невроза.
Лечебната дилянка облекчава стреса и се бори с безсънието по естествен начин. За разлика от приспивателните, които могат да доведат до пристрастяване, при нея такъв риск не съществува.
Жълт кантарион
Жълтият кантарион има успокояващо и релаксиращо действие. Топлата запарка от жълт кантарион преди сън повлиява както централната нервна система, така и вегетативната.
Освен безсънието, билката повлиява благоприятно и някои възпалителни и бактериални процеси в тялото. Често се използва и при проблеми със стомашно-чревния тракт.
Маточина
Маточината е поредният безценен дар от природата. Това растение е изключително богато на витамин С, витамини от групата В, магнезий, калий и желязо.
Често намира приложение в традиционната медицина – използва се като седатив, който има успокояващо действие. Маточината понижава кръвното налягане и се бори със стомашни неразположения. Използва се при различни нервни нарушения, стрес, главоболие и безсъние.
Природата като естествен лечител
Ефикасността на всички тези храни и билки за здрав сън са доказани във времето, още преди науката да може да обясни тяхното действие. Ето защо, да се обърнем назад към своите корени не е чак толкова лоша идея – и то още при първите признаци на проблеми със съня.
Правилното хранене и редовната употреба на правилни билкови чайове и билки за сън може да постави ситуацията под контрол нежно и натурално, преди щетите върху тялото и ума ни да наложат по-сериозна намеса.
Или иначе казано: при борбата с безсъние, приемът на лекарства като първа стъпка от решението, е голяма грешка. Добре е преди това да положите усилия в посока промяна на начина на живот, начина на хранене, и начина, по който се облягате на естествената сила на природата.